lip 262011
 

ECOWAWA w artykule „Nowa ustawa śmieciowa!” w taki sposób informuje o zmianach w gospodarce odpadami:

Jak zapewnia minister środowiska, nowa ustawa przyczyni się także do czystości naszych lasów. Ponieważ każdy będzie zobligowany do złożenia deklaracji o ilości wytwarzanych śmieci, wywożenie ich do lasu stanie się nieopłacalne. Każdy kto uchyli się od złożenia takiej deklaracji w gminie, będzie płacił tzw. opłatę śmieciową w wysokości średniej kosztów wywozu śmieci ponoszonych przez gminę. Od kolejnego roku zatem nie będzie możliwości niepłacenia za wywóz.

Nowa ustawa śmieciowa powstała z myślą o zmianach „na lepsze”, jednak przygotowania do jej wdrożenia dobitnie wskazują, że śmieci to jest po prostu biznes. Wystarczy posłuchać o czym mówią mieszkańcy okolicznych wsi. Ta sprawa do opisania w gazetach i nagłośnienia – tak nas zapewniali, zachęcając do bliższego przyjrzenia się  akcji podpisywania nowych umów na wywóz śmieci. Okazuje się, że odbywa się to w podobny sposób jak w przypadku telewizji cyfrowej. Wykorzystuje się fak,t że od … zacznie działać … i giminy … ale gimna podjęła uchwałę … i koniecznie tyle koszy … lepiej teraz już niż później płacić … … i ludzie podpisują na szybko nowe umowy, tak na prawdę nie wiedząc co się zmienia i jak gospodarka śmieciami będzie wyglądać. Za podpisanie umowy dostają  spokój i nowe pojemniki:

Widok nowych śmietników pod płotami warto porównać ze śmietnikami w innych dalszych od Opola miejscowościach:

Śmieci gromadzone w jednym miejscu, a nie pod każdym domem, są tańsze i łatwiejsze do zebrania, choćby nawet na wezwanie a nie w sposób „abonamentowy” zaledwie raz na kwartał.

Do zbadania jaka jest różnica między tymi dwoma sposobami  odbioru śmieci od mieszkańców  i w jaki sposób pewna firma przygotowuje się do „wdrożenia” ustawy śmieciowej przekazujemy tą sprawę dziennikarzom z naszego miasta. Z pewnością nie jest to sprawa tak prosta jak tego kamyczka więc tym zająć się mogą jedynie profesjonaliści. Liczymy na was!