Sztuka żywych płotków

2009-11-05 – 0:30

Żywopłoty to pomysł na zieleń, której w mieście mamy tak mało. Żywopłot może spełniać funkcję żywego roślinnego ogrodzenia. Odpowiednio gęsty i wysoki żywopłot nie tylko uchroni nas przed spojrzeniami przechodniów, ale także może może stanowić ochronę przed podmuchami wiatru, kurzem czy hałasem z ulicy.Przechodzień na ulicy na pewno lepiej czuje się idąc wzdłuż pasa zieleni, niż przy wysokim murze. Żywopłot można wykorzystać do dzielenia pasów ruchu na jezdniach oraz do oddzielenia chodników od jezdni. Takie żywopłoty mamy wzdłuż ulicy Nysy Łużyckiej i Batalionów Chłopskich w Opolu. Krzewy rosną sobie, nikt ich specjalnie nie pielęgnuje.

Coraz więcej mieszkańców decyduje się na żywopłoty wokół swoich domów. Pielęgnacja wymaga kunsztu  i ciągłej pracy. Ale warto ponieść trud dla żywego płotku.

zywoplot Gosl1

Ligustrowy żywopłot w Gosławicach tworzy bramę do posesji.

zywoplot Wygonowa

Dekoracyjny “łuk tryumfalny przy wejściu do domu na ul. Wygonowej.

zywoplotKepa

Iglakowy żywopłot w Kępie. Artystyczny ażur osiagnięty dzięki cierpliwości ogrodnika.

zywoplot2os

A to żywopłot -rzeźba bardzo  miła i klimatyczna.

Czasami jednak ogrodnicy dają pokaz swoich kompleksów

tęsknot oraz fobii :-)

Płoty z drutu, desek, betonu, plastiku itd są brzydkie i niedegradowalne. Zachęcam do stosowania żywopłotów. Zobacz jak się robi zielony, panelowy żywopłot  w Kanadzie na dużą skalę.

Aby skomentować musisz Zalogować się (możesz jako anonim).